Cheetah Outreach’de çitaları sevmek! (Cape Town)

Cape Town’da yapılacak en güzel aktivitelerden biri de Cheetah Outreach’i ziyaret edip çitaları sevmek! “Çita sevmek” – doğru düzgün kedi sevmemiş benim için oldukça iddialı bir eylem açıkçası.

Kaplan, çita vs gibi hayvanlarla temasın olduğu hatta fotoğraf çektirmenin işin içine girdiği yerlerde ne yazık ki hayvanları suistimal de çok yüksek oluyor. Bu nedenle Cheetah Outreach’e gitmeden önce detaylı bir şekilde araştırma yaptım ve burada hayvanların uyuşturulmadığına emin oldum. Zaten Cheetah Outreach, genel olarak çitalar konusunda bilgilendirmek, korumak ve farkındalık oluşturmak için kurulmuş bir yer.

Cheetah Outreach Somerset (Cape Town, Güney Afrika, South Africa)
Cheetah Outreach’in müze binası

Çitaların nesillerinin tükenmesi karşısında en büyük tehlike, sürülerini çitalardan korumak için onları zehirleyen ve öldüren çiftçilermiş. Bu durumun önüne geçmek için Anatolian Shepherd Dog, yani bizim bildiğimiz Sivas Kangal‘nı, Güney Afrika’ya getirip burada üretmeye ve çiftçilere ücretsiz olarak dağıtmaya başlamışlar. Kangallar çok iyi çoban köpekleri oldukları için çiftçilerin sürülerini çitalardan koruyor ve böylece çiftçilerin çitaları zehirlemesinin önüne geçmiş oluyorlarmış. Cheetah Outreach de hem bu Sivas Kangalı programına maddi fon oluşturmayı amaçlıyor, hem Sivas Kangallarını üretiyorlar hem de çitaları sevmeye gelenler aracılığı ile kamuoyunu bilinçlendirmeye çalışıyorlar.

Çita sevmek konusunda açıkçası biraz gergindik. Buraya gelecekseniz sabah saatlerinde gelmenizi öneririm çünkü 12-2 arası çitaların dinlenme ve yemek molası gibi. “Peki çitalar uyuşturulmuyorsa nasıl sakin duruyorlar?” diye sorabilirsiniz. Bunu biz de sorguladık ve birkaç nedeni var. Öncelikle kedigiller günde yaklaşık 15 saat uzanıp uyudukları için karınları tok olduğu sürece çitalar da günü uzanarak geçirmeyi tercih ediyor. Bunun haricinde buradaki bütün çitalar bu tesise sadece 6 aylıkken gelmişler ve bakıcılarının elinde büyümüşler ve ayrıca hiçbir zaman canlı hayvan ile avlanmayı öğrenerek beslenmemişler.

Aslında bu da tabii tartışmalı bir konu olabilir. Doğası gereği vahşi olan bir hayvanı bir nevi evcilleştirmek… Ama günün sonunda doğadaki hiçbir hayvan bir noktada evcil değildi… ve de burada genel olarak bu türü korumak gibi büyük bir amaç da var. Yani aslında hem bir nevi evcilleştirilerek hem de bebekliklerinden itibaren bu ortamda büyüyerek bu şekilde çitaların yanına girip sevebiliyorsunuz.

Cheetah Outreach (Cape Town, Güney Afrika, South Africa)
Cheetah Outreach’de sıramızı beklerken

Buraya geldiğimiz gibi saat 12 olmadan önce çitaları sevmek için sıraya giriyoruz. Toplam 7-8 çita var ve yalnızca o anda sakin olanların yanına ziyaretçi alıyorlar ve yanınıda her daim bakıcıları bulunuyor. Açıkçası bakıcıları ile baba-çocuk gibi olmuşlar. Bizim sevdiğimiz çita mesela bakıcısını yalıyor, onun kucağında bebek gibi uzanıyordu. Çok acayip. Bu arada buradaki çitaların hepsi kardeşleri ile berabermiş ve çitalarda muhteşem bir aile bağlılığı oluyormuş. Bu nedenle çita sevme saatleri dışında buradaki çitalar kardeşleriyle beraber vakit geçiriyormuş.

Çitayı sevmek bir o kadar heyecanlı ve güzeldi. Çitanın karnını okşarken mırıl mırıl gözlerini kapayıp mırlaması çok ilginçti – tıpkı bir kedi gibi!

Cheetah Outreach (Cape Town, Güney Afrika, South Africa)
Cheetah Outreach

“Çita sevdik bitti” gibi olacağını düşündüğüm Cheetah Outreach, açıkçası benim Cape Town’da en keyif aldığım noktalardan biri oldu çünkü 2-3 saat boyunca çok fazla şey öğrendik. Burada genel olarak doğal hayatı korumayı ve insanları bilinçlendirmeyi hedefliyorlar ve çiftçilerin çitaları zehirlemelerinden nasiplenen vaşak, karakulak gibi diğer kedigilleri de burada görebilirsiniz. Ayrıca Afrika kaplumbağası ve meerkat gibi hayvanlar da var ve dilerseniz onlarla da “encounter” yapıp, sevebiliyorsunuz. (yanlarına gidip sevmeye “encounter” diyorlar) Aslında kaplumbağanın veya meerkat’in çiftçiler tarafından zehirlenmesi gibi bir durum yokmuş ama onlar da evcil hayvan olarak kullanılmış vahşi hayvanlar olarak burada rehabilite ediliyorlarmış. Yalnız bunlarla encounter yapabilmek için bakıcılarının da orada mevcut olması gerekiyor ve bu her zaman olmayabiliyor. Zaten çita veya vaşak gibi hayvanlar dururken niye kaplumbağa sevip fotoğraf çektirelim diye düşünebilirsiniz ama bunu bizimle beraber gezen bir Alman turist sordu. Evet…

Burada hem tesisi gezebiliyor hem de sonrasında çitaları veya diğer hayvanları sevebiliyorsunuz. Tesis gezisi kapsamında Sivas Kangalları ile ilgili bir video izleyip ardından Sivas Kangalları’nın bulunduğu alanı ve burada rehabilitasyondaki işte vaşak, karakulak gibi diğer vahşi hayvanların bulunduğu alanları gezip çalışanlardan bilgi alıyorsunuz. Açıkçası benim hepsini tek tek gezip bilgi almak çok hoşuma gitti. Burada yazın gönüllü çalışanlar oluyormuş rehber olarak. Üniversite öğrencisiyken 1-2 ay böyle bir çalışma için burada olmak isterdim 🙂

Şehrin biraz dışında Somerset denen bölgede yer alan Cheetah Outreach’e nasıl gitsek çok kararsız kaldık, şehrin biraz dışında kalıyor ama aslında Uber ile yaklaşık 45 dk. Sürüyor ve 150 TL gibi bir şey tutuyor. Biz üç kişi olduğumuz için açıkçası ulaşım açısından diğer alternatiflerden çok daha uyguna geldi. Buraya kadar gelmişken yakınlardaki şarap bağlarına ve Stellenbosch’a gidebilir veya şehre dönüş yolunda buraya yakın olan Muizenberg Plajı’na geçebilirsiniz. Biz ise şehre dönüp Kirstenbosch Botanik Bahçeleri’ni keşfetmeye karar verdik.

Diğer Cape Town yazıları için tık tık:

Cape Town’dan Günübirlik Safari
Cape Town’da Yapılacak 20 Şey

Reklamlar

Cheetah Outreach’de çitaları sevmek! (Cape Town)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s