Diğer Sağlıklı Yaşam Trendler Yeme-İçme

9 adımda juice cleanse!

Malum yaz ayları yaklaşıyor herkesi yine daha sık spor yapma çabaları, diyetisyene gitme/spora başlama telaşları sardı. Bu telaşlar başlarken son bir-iki yıldır Türkiye’de de çok popüler olan juice cleanse/juice detox deneyimlerimi birinci ağızdan paylaşayım dedim. Sizin de dikkatinizi çekmiştir cold pressed juice markaları etrafı sardı ve son yılların gözde sağlık akımı oldu. Dünyada zaten bir süredir çılgınlık halindeydi ve Türkiye’de de ilk olarak 2014’te Juico ile ortaya çıkıp ardı kesilmedi.

İşte 9 adımda juice cleanse nasıl oluru ve kendi deneyimimi paylaştım:

  • Cold pressed juice’lar ile hem bir veya birkaç günlük detox yapabilirsiniz hem de ara öğün olarak da kullanabilirsiniz – ki dünyada da eğilim o yöne doğru gitmeye başladı. Artık insanlar mesela üç gün total cleanse yapmak yerine, ara öğün veya akşam yemeği yerine cold pressed juice’ları tercih edip günlük rutinlerine eklemeye başladılar.
  • Ben de geçen yıl ilk kez juice cleanse yaparak bu akıma dahil oldum. Merakın yanı sıra amacım sağlıklı beslenmeye başlamak için bir adım olması ve de “arınmak” içindi. Ama tabii biraz kilo da verdim. 😉 Fakat tavsiyem kilo vermek amacıyla juice cleanse yapmak yerine kilo kaybını yan bir benefit gibi görmek.
  • Gelelim benim juice cleanse deneyimlerime: İlk denemem adını en sık duyduğum marka olan Juico ile oldu. Tek günlük bir paket sipariş ederek minik bir deneme yapmak istedim. Olay oldukça basit: toplam 6 şişe geliyor, üzerlerinde sıraları yazıyor ve gün boyunca yalnızca bu sebze/meyve sularını içiyorsunuz. Isterseniz karışık da içebilirsiniz ama ben önerilen şekilde ilerlemeyi tercih ettim.

Juico - juice cleanse

  • Amaç: vücuttaki toksinleri atmak, bir günlük de olsa vücudu dinlendirmek ve dolaylı olarak biraz da kilo vermek tabii. Bir, iki veya üç günlük olarak internetten sipariş edebiliyorsunuz. Gün içinde çok acıkırsanız yağsız sebze çorbası, çiğ salatalık-havuç da yiyebilirsiniz. Açıkçası bana pek gerekmemişti; ne gün içinde ne de ertesi gün uyandığımda hiç açlık hissetmedim, hatta kendimi günün sonuna doğru oldukça enerjik ve neşeli hissediyordum.
  • Açıkçası bu işe girişmeden önce günün sonunda açlıktan halsizleşirim diye düşünüyordum ama ilginç bir şekilde hiç öyle olmadı. Zaman zaman başım biraz ağrıdı ama sanırım bu durum detoxlarda yaygın görülüyor, yan etkileri gidermeniz için bol bol su içmeniz gerekiyor. Ayrıca başlamadan önceki bir-iki gün çay ve kahveyi kesmek gerekiyor. (Tabii ki böyle bir işe girişmeden doktorunuza danışın çünkü herkesin bünyesi çok farklı. Mesela bu juice detoksa ofisten birkaç kişi başlamıştık ve gün içinde bırakanların, midesi bulunanların olduğunu da not düşeyim.)
  • Bu arada herkesin merak ettiği etkisi kısmına gelecek olursak, bir günde bir kilo kaybetmiş gözüküyordum. Tabii bu yağdan giden bir kayıp yerine vücuttaki fazla suyun atılmasından kaynaklanıyor. Fakat bende daha dikkatli beslenme bilinci oluşturdu ve sonrasında dolaylı olarak sağlıklı kilo vermemi de sağladı.

Juice LA - juice cleanse

  • Memnun kaldığım için bir ay sonra gözümü karartıp iki günlük yapmaya karar verdim. Bu sefer adını sıkça duyduğum diğer bir marka olan Juice LA’den sipariş ettim. İçerik olarak üç aşağı beş yukarı aynı, şişelerin tasarımı daha hoş, fiyat olarak da azıcık daha uygun fiyatlı ama lezzet konusunda kesinlikle Juico öndeydi! Ofisten birkaç kişi ile yine beraber yapmıştık, bu yüzden sadece kendi görüşüm değil, arkadaşlarımın da ortak görüşü olarak Juice LA’in içecekleri bize pek yoğun gelmedi, böylece yeterince doygunluk hissi vermedi. Hem de ikinci günün son içeceğini açtığımda bozulmuş olduğunu fark etmem hiç hoş olmamıştı! Herhalde üç günlük sipariş etsem üçüncü günün yarısı bozuk çıkacaktı… Zaten birkaç ay önce Juice LA operasyonunu durdurmuş, çok şaşırmadım.
  • O yüzden kendi deneyimim doğrultusunda ilk kez deneyeceklere Juico’yu tavsiye ediyorum. Tabii bu sırada bu furya ile o kadar çok marka çıktı ki! Benim takip edip beğendiklerim: Yossu, Jüs, Cold Pressed TR. Juico, Kanyon ve Maslak Orjin’deki corner shoplarıyla da plaza çalışanlarına büyük kolaylık sağlıyor ayrıca Yossu da Eataly’de satılmaya başlamış.
  • Bu arada yazının başında dediğim gibi illa böyle üç günlük veya bir günlük cleanse’ler yapmanız gerekmiyor, öğünlerinizin arasına sıkıştırıp sağlıklı ara öğünler yapabilirsiniz. Özellikle koşturmalı iş hayatında zaman kazandırıcı oluyor. Mesela Juico’nun elma, ıspanak, kara lahana içeren Yeşil 1’ini akşamüstü ara öğün gibi değerlendiriyorum bazen, size de tavsiye ederim 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Kahvede dördüncü dalga mı geliyor?
Bu kış İstanbul’da gidilecek 4 semt

%d blogcu bunu beğendi: